Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum! Projesi

Hibe Veren Kuruluş: T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı

Hibe Programı: Gençlik Projeleri Destek Programı 2016 2. Çağrı Dönemi

Uygulama Dönemi: Ocak 2018 – Aralık 2018

Proje Süresi: 12 Ay

Proje Bütçesi: 80.000 TL

Proje Tanımı: Proje kapsamında, 40 Cerebral Palsy’li çocuk ve gençle, ilgili meslek uzmanlarının rehberliği ve gözetiminde karada ve su içerisinde sportif faaliyet çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar öncesinde ve sonrasında yapılan bilimsel testlerle, sportif faaliyetlerin Cerebral Palsy’li çocuk ve gençlerin fizyolojik gelişimlerine etkileri ölçülerek bu konuda bilimsel yayınlar hazırlandı. Spor camiasında Cerebral Palsy tanısına dair farkındalığı arttırabilmek adına, projenin fiziksel aktivitelerinin tamamlanmasının ardından 3 sosyal uyum etkinliği gerçekleştirildi. Proje katılımcıları, aktif olarak sporla ilgilenen bireylerle ve takımlarla bir araya gelerek hem profesyonel sporcu disiplinini yakından gözlemlemiş hem de spor camiasının bu konudaki farkındalığını artırmış oldu.

Proje sürecinde;

  • 20’si havuzda ve 20’si karada olmak üzere, 40 çocuk haftada iki defa bir araya gelerek 12 hafta boyunca toplamda 24 kez antrenman yaptı.
  • Toplamda 24 kişi olmak üzere; iş hayatı, lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden gönüllüler antrenmanlarda çocuklara destek oldu.
  • Tüm proje paydaşlarının katılım sağladığı bir kapanış etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik çerçevesinde farklı branşlardan engelli milli sporcular ile söyleşi gerçekleştirildi.
  • 3 adet sosyal uyum etkinliği gerçekleştirildi. Proje katılımcısı çocuklar, bireysel ve takım sporları ile uğraşan profesyonellerle ile bir araya geldi.
  • Proje boyunca toplanan veriler kullanılarak çeşitli bilimsel yayınlar gerçekleştirildi.
  • Tüm proje sürecini anlatan bir proje belgeseli hazırlandı.