Tarihçe

2007’den günümüze kadar

2005 yılında yayınlanan Engelliler Kanunu ile birlikte Metin Sabancı Merkezi bünyesinde verilen hizmetler yeniden yapılandırılmaya başlanır. 2007 yılında açılan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Vakfın daha fazla Cerebral Palsy’li çocuğa ulaşmasına büyük katkı sağlar.

2009 yılında batıdaki özel eğitim okulları incelenmeye başlanır ve Metin Sabancı Özel Eğitim Okullarının açılması için gereken fizibilite çalışmaları hızlandırılır. 2011 yılında Sabancı Vakfı’nın katkıları ve o dönemki Değerli Mütevelliler Kurulu Üyelerinin büyük emekleri ile Metin Sabancı Okulları açılır.

2015 yılının Nisan ayında Aile Danışma Merkezi ayrı bir iktisadi işletme olarak açılır riskli bebek, erken müdahale, gelişim takibi başta olmak üzere; ailenin birliğini ve bütünlüğünü korumaya yönelik hizmetler sunmaya başlar.

Kuruluşundan bugüne kadar 30.000’den fazla çocuğa hizmet veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Türkiye’de Cerebral Palsy konusunda referans kurum olarak çalışmalarına Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları ve Aile Danışma Merkezi ile devam etmektedir.