Fizyoterapistlere Yönelik Oyun Temelli ve Aile Merkezli Erken Müdahale Yaklaşımları Projesi (VETfortEI) Ortakları Portekiz’de Buluştu !

Vakfımız tarafından koordine edilen Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen VETforEI projesinin 4. Ortaklar Toplantısı ve 2. Kısa Süreli Ortak Personel Eğitimi, Portekiz’in Braga şehrinde 8-11 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Minho Üniversitesi ve Braga Cerebral Palsy’li Çocuklar Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda ve eğitim programında, katılımcılar ilk iki gün proje kapsamında geliştirilen mesleki eğitim programı üzerine çalışmalarını sürdürdüler.

9 Nisan Salı günü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Faik YILDIRIM, Eğitim, Rehabilitasyon ve Sosyal Hayata Katılım Dairesi Başkan V. Sayın Elçin TENTERİZ ve Vakfımızın Genel Direktörü Sayın Nigar EVGİN; Portekiz Ulusal Erken Çocukluk Müdahale Sistemi Bölgesel Alt Komite üyeleri Dr. Maria Constantina, Dr. Rosa MARQUES ve Dr. Verissimo CABRAL ile bir araya gelerek erken müdahale konusunda bilgi alışverişinde bulundular.

Katılımcılar, 10 Nisan Çarşamba günü Portekiz’de Erken Müdahale Programının yürütülmesinden sorumlu olan Sağlık, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarının yetkililerinden, Portekiz’de uygulanan erken müdahale programının detaylarını dinlediler. Öğleden sonra, erken müdahale sisteminin pratikteki yansımalarını ve etkilerini, sahada çalışan iki Fizyoterapistle tartışma fırsatı yakaladılar.

11 Nisan Perşembe günü Porto Cerebral Palsy Çocuklar Derneği’ne saha ziyareti düzenleyen proje ekibi, erken müdahale programında klinik uygulamalar konusunda daha detaylı bilgiler aldılar.

Projenin bir sonraki ortaklar toplantısı ve kısa süreli ortak personel eğitimi, Temmuz 2019’da Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde, Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için proje web sitesini de ziyaret edebilirsiniz: www.vetforei.eu