"ADIM ADIM GELİŞİYORUM; SOSYALLEŞİYORUM!" KAPANIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Gençlik Projelerini Destekleme Programı” kapsamında fonlanan ve Vakfımız tarafından 2018 yılı boyunca yürütülen "Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum!" projemizin kapanış toplantısı çocuklarımız, ailelerimiz, gönüllülerimiz ve ortaklarımızın katılımıyla 22 Aralık 2018 Cumartesi günü gerçekleşti.

Toplantıda öncelikle projemizin bilimsel sonuçlarını paylaştık. Ardından proje belgeselinin ön gösterimini gerçekleştirdik. Ülkemizi ve bayrağımızı katıldıkları tüm müsabakalarda başarıyla temsil eden değerli sporcularımız Bahattin Hekimoğlu, Ebru Bulgurcu ve Fatih Karataş’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Potansiyelini Keşfet” Panelinde, konuşmacılarımız çocuklarımıza spor yaşamlarından güzel anılar paylaştılar.

“40 CEREBRAL PALSY’Lİ ÇOCUK 12 HAFTA BOYUNCA 24 ANTRENMANA GİRDİ”

Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum Projesi, Cerebral Palsy’li çocuk ve gençlere karada ve suda sportif faaliyetler yaptırarak, bilgi, beceri, yaratıcılık ve girişimcilik kapasitelerinin geliştirilmesi ve sporun Cerebral Palsy’li çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri üzerine etkilerinin bilimsel olarak ölçülmesi amacıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında katılımcı çocuklarla karada ve suda 12 hafta boyunca, haftada 2 kez olmak üzere toplam 24 antrenman yapıldı. Antrenmanlara başlamadan önce ve antrenmanlar bittikten sonra, uzman fizyoterapistler ve psikologlar tarafından çocuklara birtakım bilimsel gelişim testleri uygulandı. Bu gelişim testleri sayesinde, sportif faaliyetlerin Cerebral Palsy’li çocuklar üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik gelişim durumları tespit edildi.

“SUDA SPOR KAS GÜCÜNÜ DAHA ÇOK ARTIRIYOR”

“Adım Adım Gelişiyorum; Sosyalleşiyorum!” projesi sonuçlarına göre, kara ve su grubunda olan tüm çocukların kas güçlerinin artarak, ayak bileği ve kalça içi kaslarının spastisitelerinin azaldığı, hareket fonksiyonlarının ve dayanıklılıklarının geliştiği, özellikle su içi spor grubunda kas gücü artışının kara grubuna göre daha fazla olumlu gelişim gösterdiği ortaya çıktı.

Etkinlikte konuşma yapan Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin, “Cerebral Palsy Türkiye olarak, engelli bireylerin toplumla entegre bir biçimde hayatlarını sürdürmeleri için çalışıyoruz. Dileğimiz, Cerebral Palsy’li bireyler başta olmak üzere tüm engellilerin hayatlarını dildikleri gibi yaşayıp, özgür bir biçimde hareket etmeleri. Bu amaç doğrultusunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve Vakfımız tarafından 2018 yılı boyunca yürütülen “Adım Adım Gelişiyorum, Sosyalleşiyorum!” projesi ile sporun Cerebral Palsy’li çocukların fizyolojik ve psikolojik etkilerini bilimsel olarak araştırmayı hedefledik. Bu sayede Cerebral Palsy’li 40 çocuğumuz iki ayrı grup olarak, su içerisinde ve karada 3 ay düzenli bir şekilde farklı sportif faaliyetlerde bulundu. Amacımız, projeye katılan çocuklarımızın hem sporla tanışmalarını sağlamak, hem de spor dünyasının Cerebral Palsy hakkında bilinçlenmesini sağlamaktı ve bu proje sayesinde amacımıza ulaşmış olduk” dedi.

Programın sonunda, projeye katılan Cerebral Palsy’li çocuklara ve proje kapsamında destek olan gönüllülere sertifikaları verildi.