Paylaş          

Tarihçe

Tarihçe

Kuruluş yılı 1989 olan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın bugünkü haline gelmesi için ilk adım 1972 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan’ın öncülüğünde, Kadıköy’de mütevazı bir binada Türk Spastik Çocuklar Derneği’nin kurulmasıyla atılır. Bu tarihe kadar ülkemizde genellikle dağınık şekilde ele alınan ve bilimsel çalışmaların uzağında kalan Cerebral Palsy (CP), Dernek’in kurulması ile birlikte dikkat çekici hale gelir. Önce, o günlerde hastanelerin çocuk nörolojisi bölümlerinde sayıları bir hayli artmış Cerebral Palsy’li (CP) çocukların aileleri bir araya getirilir. İlk kez “Spastik kime denir?” başlıklı bir broşür yayınlanarak, Cerebral Palsy (CP) hakkında aileler bilgilendirilmeye çalışılır.

Konunun önemine inanan bir grup değerli destekçi ve ailenin işbirliği ile çalışmalarını yoğunlaştıran Dernek, 1976 yılında Sabancı Ailesi’nden yardım isteme kararını alır. Kadıköy Acıbadem semtinde yer alan bir villa, Akbank T.A.Ş. tarafından satın alınarak, Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından derneğe tahsis edilir. Artık kurumsallaşma süreci başlamıştır. Erol Sabancı Merkezi adı verilen binaya yerleşildikten sonra, Sağlık Bakanlığı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü ile bir protokol imzalanır ve devletten ilk kez kadro desteği alınır.

Bu çekirdek ve öncü adımlar Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın özünü oluşturur. Gelişmelerin hep içinde olan, Vakıf yönetimini her zaman cesaret ve ileri görüşlülüğü ile destekleyen büyüğümüz Sayın Sakıp Sabancı, Vakfımızın bugünlere ulaşmasında rol oynayan en önemli isimlerdendir. Öyle ki Cerebral Palsy’li (CP) bireylere her yönüyle hizmet edecek örnek bir tesisin kurulması amacıyla çıktığımız yolda, Kadıköy Belediyesi’nin değerli katkılarıyla Küçükbakkalköy’de Vakfımıza tahsis edilen 35 dönümlük arazi üzerinde hizmet verdiğimiz binamızın temelleri, 1993 yılında Kadıköy Belediyesi’nin, Sakıp Sabancı ve Ailesi’nin destekleri ile atıldı.

Bugün hepimizin gurur duyduğu ve batıdaki örnekleri ile yarışan tesisimiz, 1996 yılında hizmete açıldı. Metin Sabancı Merkezi olarak anılan binamız, 17 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Kampüsümüzde; Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Özel Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Aile Danışma Merkezi, Yatılı Bakım Merkezi, Spor Salonu, Bilgi Merkezi, kongre ve toplantıların gerçekleştiği konferans ve seminer salonları yer almaktadır.


CP’li çocuk ve gençlere uzattığımız elin altında, sürekliliği olan bilimsel çabalar yatar. Vakfımızda verdiğimiz hizmetlerin daima akademik yönden desteklenmesi ve yönetilmesi kaçınılmaz bir olgudur. Bu nedenle bilgi, beceri ve deneyimleriyle konularında öne çıkmış değerli bilim insanı ve öğretim üyeleri Akademik Kurulumuzda gönüllü olarak görev almaktadır. Onların Vakfımıza verdikleri gönüllü destek, hizmet kalitemizdeki gelişmenin özünü oluşturur. Ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmaların yapılması, sonuçların paylaşılması, bilimsel toplantıların düzenlenmesi, üniversiteler ile iş birliklerinin oluşturulması ve çalışan uzmanlarımızın bilgi düzeylerinin geliştirilmesi, Akademik Kurulumuzun önemli destekleriyle gerçekleşmektedir.

Bağışçı Hakları Beyannamesi

Faaliyetler ve Mali Yapı

2011 Mali Tablo2012 Mali Tablo2013 Mali Tablo2014 Mali Tablo2015 Mali Tablo
2016 Mali Tablo
HIZLI ULAŞ